Web Site İçeriği Nasıl Hazırlanmalı?


Web site içeriği nasıl hazırlanmalı? Nelere dikkat edilmeli inceleyelim.

Web sitesi, firmanızı dijital platformda taşıyan, vitrin ve dükkan görevi gören araçlardır. İnsanların işletmeleri bulmasın da en etkili unsur, arama motorunda sitelerin barınıyor olmasıdır. Günümüz gelişen teknoloji ile birlikte artık tüm ihtiyaçların interaktif ortam aracılığı ile temin edildiği bir platform halini almıştır.

Sektörlerin bu platformda varlığa sahip olması, konumunu koruması ve hedef kitlesine ulaşması ise zorlaşmaktadır. Rekabetin arttığı ve her gün binlerce web sitesinin arama motoruna katıldığı bu dönem de siteler için güncel kalmak git gide zorlaşmaktadır.

Web siteler bu rekabette girişimci olmak ve daha iyi işler çıkarabilmek için kolları sıvamış ve sitelerini trendlere uygun şekilde harekete geçirmiştir.

Web site içeriği nasıl hazırlanmalı? Sorusu da tüm bunların beraberinde gelmiş ve içeriğin gücü artık kanıtlanmıştır.

Web sayfalarınızın daha aktif olması, potansiyel kitlenizi genişletirken, arama motorunda da varlığınızı güçlendirmektedir. Peki kaliteli web site içeriği nasıl olur, nasıl çalışmalar yapmak gerekir inceleyelim.

 Kaliteli Web Site İçeriği Nasıl Hazırlanmalı?

  • Kullanıcı odaklı yaklaşım
  • Aranma hacmi yüksek başlıklar
  • Aranma hacmi yüksek anahtar kelimeler
  • Güncel bilgiler
  • Seo kuralları
  • Etiketler, linkler
  • Özgün, yenilikçi, yaratıcı

Web site içeriği nasıl hazırlanmalı? Dikkat edilmesi gereken püf noktaları inceleyelim.

Kullanıcı Odaklı Yaklaşım

Web sitelerinizin tasarımı bitti ve şimdi sıra içerikler ile zenginleştirip yayına açılması kaldı. Bu nokta da önceliğiniz kullanıcı olmalı. İçeriklerinizi oluştururken mutlaka kullanıcı gözüyle bakmalısınız. İçeriklerinizden sıkılmadan, keyif alarak bilgi ediniyor iseniz başarmış sayılırsınız. Ancak içerikleriniz fazlasıyla uzun ve yeterli bilgiye bir türlü ulaşamıyorsanız, tekrar düzenlemeniz gerekecektir.

Ziyaretçi sitenizde vakit geçirirken önce göz ucuyla başlıklara değinir. Aradığı bilgi başlıklarda mevcut ise o paragrafa yoğunlaşır ve bilgiyi edinir. Mutlaka başlık &  içerik uyumuna özen gösterin. Alakasız içerik ve başlıklar kullanıcının siteden ayrılmasına neden olacak ve sitenizin hemen çıkma oranının yükselmesine sebep olacaktır.

Aranma Hacmi Yüksek Başlıklar

Web site içeriği genel anlamda verdiğiniz hizmetler, işletmeniz hakkında bilgiler veya kategorileriniz olabilir. Sektörünüz her ne olursa olsun kullanacağınız başlıkları belirlemeden önce mutlaka detaylı bir araştırma yapın. Size çok yaratıcı gelen bir başlık olabilir, ancak size yaratıcı gelen bu başlığı daha önce çok sık kullanan da olmuş olabilir. Bunu analiz edin, başlıkların aranma hacmi ne kadar çok olursa, siteye ziyaretçi çekmeniz de o kadar yüksek olur.

Aranma Hacmi Yüksek Anahtar Kelimeler

Aranma hacmi yüksek anahtar kelimeler içinde aynı mantığı gütmeniz gerekir. Dikkat ederseniz her biri biriyle zincirleme materyaller bunlar. Aranma hacmi yüksek anahtar kelime planlayıcısından yardım alın. Konunuz hakkında kullanıcının en çok araştırdığı kelimeleri bulun ve içeriklerinizi bu doğrultuda hazırlayın. Anahtar kelimeleri çok fazla kullanmamaya ancak etkili yerleştirmeye özen gösterin. Yenilikçi ve yaratıcı olup aratılan kelime öbeklerini üretin.

Güncel Bilgiler

Web site içeriği alanında kendinizi geliştirmeye özen gösterin. Eklediğiniz bir içerik yıllarca web sitesinde barınmamalı. Sürekli güncellenerek iyileştirilmeler yapılmalıdır. Bu hem kullanıcıyı hem de arama motorunu tatmin eder. Güncel bilgiler bir blog sayfası da olabilir. Hizmet yada ürünleriniz hakkında bloglar oluşturmaktan çekinmeyin. Unutmayın arama motorları, insanlara bilgiler sunabilmek için vardır. Detaylı bilgi kaynağı daima başarı sağlar.

Seo Kuralları

İçeriklerinizi hazırlarken seo kurallarının dışına çıkmamaya dikkat edin. Sitenizde kullandığınız seo eklentileri bu doğrultuda size gerekli desteği sunacaktır. İçeriklerinizi zengin hazırlasanız dahi, seo kriterleri bazında, etiketleme, görsel ve görsel alt etiketleri, meta description açıklamaları, H etiketlerin düzgün kullanımı, tüm bunlar seo kriterleri bazında işlenmelidir.

Etiketler – Linkler

Etiketleme işlemi sizin içeriğiniz ile alakalı olmalıdır. Ayakkabı satışı yaptığınız bir web sitesinde giyim üzerine etiketler kullanmayın. Ayakkabı çeşitlerini seçin, bot yazın, çizme yazın ama mutlaka ayakkabı kategorisinde yazın. Alakasız etiketleme kullanıcıyı yanlış yönlendirme ve kandırmaya yönelik bir adım olacağından arama motoru bunu hemen fark edecek ve siteniz zarar görecektir.

İçeriklerinizde sayfalar arası linkler de kullanmaya gayret edin. Sunduğunuz ayakkabı satışının yanında ödeme yöntemlerinin nasıl olacağına dair bir link çıkışı yapabilirsiniz. Yada farklı bir web site sayfanıza ziyaretçiyi yönlendirebilirsiniz.

Özgün – Yenilikçi – Yaratıcı

Web site içeriğinizi özgün hazırlayın. Asla kopya içerikleri sitenizde barındırmayın. Birbirini tekrarlayan kopya yazıları da kullanmamaya özen gösterin. Olabildiğince her sayfanın kendine has kurgusu ve konsepti olsun. Yenilikçi çözümler üretin, kelimeleriniz birbirinin tekrarı olmasın. Ziyaretçiye daima akıcı ve yaratıcı bir üslup ile seslenin.

Web site içeriği nasıl hazırlanmalı, teknik ve püf noktaları ile sizlere sundum, web site içeriği hakkında detaylı bilgi almak yada hizmetlerimden faydalanmak için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir