Seo Uyumlu Makale Nedir?


Seo uyumlu makale nedir? Seo uyumlu makale yazmanın kuralları nelerdir?

Seo, arama motoru optimizasyonu demektir. Arama motoru optimizasyonun da geçerliliği olan makalenin mutlaka seo kriterleri taşıması gerekir. Google ve diğer arama motorlarında, aramalarda gözükebilmek ve rakiplerinizden daha üst sıralara çıkabilmek için içeriklerinizin seo uyumlu olması gerekir.

Hazırlamak istediğiniz makale için öncelikle geniş çaplı bir araştırma yapmalısınız. Yapacağınız bu araştırma da makalenizle ilgili yazıların daha önce hangi sıklıkla yayınlandığı, hangi başlık ve anahtar kelimelerin kullanıldığı gibi terimleri öğrenmelisiniz.

Çünkü muhtemelen konunuzla alakalı daha önceden belki de onlarca içerik yazılmıştır. Sizin bunların arasından sıyrılarak, başarı elde etmeniz için gereken tek yöntemse içeriklerinizin seo uyumlu olmasıdır.

Kalitesiz ve seo uyumlu olmayan içerikler, zamana duyarlı olarak gözden kaybolabilir. İşte bu nokta da devreye sokacağınız kaliteli ve seo uyumlu içeriğiniz size bir puan artı verecektir.

Yaratıcı, özgün ve benzersiz şeyler üretmek her zaman büyük bir avantajdır. Var olanın üstüne kata bilirsiniz, ancak yapılmamışı yapmak her zaman riskli gözükse de avantajını da beraberinde getirir.

İçerik konusunda sanırım risk almak da pek bir şey kaybettirmez.

Seo Uyumlu Makale Nedir? Kuralları Nelerdir?

Birbiri ile ilişkili bir düzeyde sisteme entegre edilen ürünler, her zaman güçlü olur. Yani içerik = seo uyumunu asla göz ardı etmemelisiniz. Kullanıcı deneyimini de elbette göz önünde bulundurmalı ve içerik = seo = kullanıcı şeklinde bir planlama ile hareket etmelisiniz.

Kullanıcı davranışını doğrudan etkileyen içerikler, seo üzerinde çok etkilidir. Yazının içeriğine inen, harfiyen okuyan ve site de zaman geçiren bir kullanıcıyı kim istemez ki?

Ancak bilindiği üzere maalesef kullanıcıların büyük bir bölümü, aradığı içeriğe ulaşsa dahi, göz ucuyla bilgiye sahip olma eğilimdedir.

Peki biz neden böyle teferruatlı yazarız? Cevabı açık, Seo.

İçerik oluşturduk, Seo uyumlu hale getirdik ve kullanıcıya sunduk. Aslında basamak bu şekilde olmalı. Yani kaliteli içerik = seo = kullanıcı.

Şöyle örneklendirelim, konuyu daha iyi kavrayabilirsiniz.

Google’da ‘’İngilizce çiçeklerin adı’’ adlı bir arama terimi kullanalım. Başlığımız ile ilgili sıralamayı inceleyin.

Bu sıralamaya göre Google bize yaklaşık, 16.500.000 sonuç çıkarttı. İçinde İngilizce / çiçek / çiçek adları gibi kelimelerin bulunduğu toplam rakam ise 110 sonuç, 11 sayfa. Şimdi duruma şöyle bakalım, ilk sayfa bu kadar zor mu gerçekten?

Cevap hem evet, hem de hayır. Sektör, işletme, rekabet, hacim ve kriterler baz alınarak bunun imkansız olabileceğini de söyleyebiliriz, imkanlı olabileceğini de.

Örneğin, seo uzmanı aramasında, ilk sayfayı garantilemek belki de kısa bir süre içerisinde, imkansızken, İngilizce çiçeklerin adı, başlıklı bir arama da ilk sayfa imkanlı gibi görünüyor.

Seo Uyumlu Makalenin Önemi

İlk sayfa da olmakta aslında her zaman için bir garanti sağlamıyor. Çünkü aradığı konu hakkında site de yeterli bilgiyi bulamayan kullanıcı hemen bir altta bulunan diğer rakip siteye giriş sağlayabiliyor. Google ise kullanıcı davranışlarını fazlasıyla önemsiyor ve bu nedenle ikinci sırada olan web sitesini bir zaman sonra ilk sıraya taşıyor. Bunun için elbette bir, iki kez hemen çıkma oranına bakmıyor.

Uzun vadede kullanıcının neden bu siteyi terk ettiğini, neden diğer rakip siteye yöneldiğini ve yöneldiğinde orada nasıl vakit geçirdiğini analiz ediyor.

Daha değerli gördüğüne öncelik veriyor kısacası.

Yapmanız gereken içeriğinizi maksimum kalitede üretmek, üretirken seo uyumlu olmasına özen göstermek ve son olarak kullanıcıya hitap ettiğinizden emin olmaktır. Sadece seo uyumlu olan ancak kullanıcıya herhangi bir şey katmayan hiçbir içerik aramalarda kalıcı bir yükselişe geçemez.

Kullanıcıya fayda sağlayan tüm içerikler zamanla seo uyumlu olarak da nitelendirilebilir. Yani siz herhangi bir eklenti önerisiyle içeriklerinizi düzenleyemezseniz bile endişelenmeyin. Eğer içeriğinize güveniyorsanız ve gerçekten kullanıcı da içeriği beğenmişse, arama motoru da bunu göz ardı etmeyecektir. Yine de tedbiri elden bırakmamak gerekli.

Seo uyumlu makale hazırlarken nelere dikkat etmelisiniz?

  • İçeriğiniz özgün olsun. Yazılarınızın tek sahibi siz olun. Kopya içeriklerle beslenmeyin. Kopya içerik, spam ve benzeri durumları da beraberinde getirir, Dimyata pirince giderken, evdeki bulgurdan olmayın sonra.
  • Konunuzla alakalı olabildiğince araştırma yapın. Bunun için Google’da ücretsiz birçok araç var. Mesela, Google Ads anahtar kelime planlayıcısını tercih edebilirsiniz. Anahtar kelime araştırması sayesinde, içeriğiniz hakkında aklınıza gelmeyen ama kullanıcıların aradığı, ihtiyaç duyduğu kelimeleri seçebilirsiniz. Ziyaretçiyi takip edin. Aradığı düşük/ orta/ yüksek değerlerde olan tüm kelimeleri özenle seçin ve içeriklerinizde kullanın.
  • Rakip analizi yapın. Sektör bazlı / lokasyon bazlı / kelime bazlı rakip analizi yapabilir ve rakiplerinizin hangi kelimelerle, hangi iller de, ne gibi yükselişte olduklarını ölçümleyin.
  • Makalelerinizi seo açısından da kullanıcı açısından da detaylı ve bilgilendirici biçimde hazırlayın. Uzun olmasından korkmayın, içerisinde yeterli anahtar kelime ve dikkat çekici başlık barınıyorsa, bir şeylerin doğru gittiğini düşünmeye başlayın.
  • Sosyal medyanın desteğini alın. İçeriklerinizi sadece sitenizde barındırmayın. Facebook, Linkedin yada Instagram gibi popüler sosyal medya kanallarında içeriklerinizi yayınlayın. Sitenize doğrudan social bağlantı ve kullanıcı kazandırın.

Seo uyumlu makale nedir? Sorusuna yanıt olarak söyleyebileceğimiz şey, organik bir içerik, gerekli ve geçerli anahtar kelimelerle dizin oluşturma, kullanıcıya aradığını bulabilme imkânı sağlamaktır.

‘’En iyisini yapamasanız da, en kötüsünü yapmaktan çekinmeyin, deneyerek, deneyimleyin’’

                                                                                                                                                                     Şimal Niğbolu

Seo uyumlu içerik hizmeti, yazımı da okuyabilirsiniz. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir