Semantik Makale

Semantik Makale Nedir?

Semantik ‘’ anlam bilimi’’ demektir. Anlamları inceleyen bu alan, günümüzde seo uyumlu içeriklerin desteklenmesi ve geliştirilmesi için kullanılmaktadır. Dijital dünya da gelişen seo çalışmaları, yeni araştırmalara ve dolayısıyla yeni metotları keşfetmeye başlamıştır. Bu keşiflerden birisi de semantik makaledir.

Seo uyumlu içerikler, web siteleri için en önemli seo kriterlerinden birisidir. Arama motorlarına uyum sağlamak, üst sıralarda yer almak ve sitenin otoritesini korumak için seo uyumlu içerikler artık bir zorunluluk haline gelmiştir.

Durum böyle olunca tüm web sayfaları sitelerinde barındırdıkları tüm içerikleri bu doğrultuda hazırlamakta ve başarı elde etmeye çalışmaktadır.

Semantik makale ise bu nokta da devreye giren oldukça kıymetli bir içerik materyalidir. Semantik makale başta anahtar kelimenin farklı versiyonlarını, çağrışımlarını ve bağdaştırıcı özelliklerini taşıyan kelimeler türetmektir.

Diğer yandan ise sadece anahtar kelimeyi değil içeriği bütünsel olarak semantik özellikte oluşturmaktır. Konu üzerinden hemen hemen her paragrafın birbiriyle uyumlu kelimeler, çağrıştıran ve aratılan kelimelerin birbirini desteklemesi ile hazırlanan semantik makale, uzmanlık isteyen bir alandır.

Semantik Makalenin Önemi Nedir?

Semantik makalenin amacı başta Google olmak üzere tüm arama motorlarının sürekli gelişim gösteren algoritmalarına yetişebilmek, onlara hep daha iyisini sunabilmektir. Uyum sağlayıcı özelliği ile algoritmalar ve botlar tarafından keşfedilen ve ayrı bir değer verilen semantik yazılar, web sitelerine yüksek başarı getirebilmektedir.

Semantik makale terimine örnek olarak; Anahtar kelime öbeğimiz ve konumuzun ‘’Balık’’ olduğunu düşünelim ve bu bir restoran işletmesi için ise;

 • Izgara balık
 • Balık tava
 • Tuzlu balık
 • Balık buğlama
 • Kurutulmuş balık
 • Ton Balıklı Salata
 • Balık çorbası
 • Balıklı Pilav
 • Balık Ekmek

Restoran için hazırladığımız ve anahtar kelime olarak belirlediğimiz ‘’Balık’’ sözcüğünü, Google ve diğer arama motorlarına kullanıcının arayacağı, çağrışım ve benzer şekilde kullanarak, makalemizin içeriğini semantik özellikte hazırlamış oluruz. Aranma hacmini güçlendiren bu terimin, her çeşidini arama motoruna sunmak, bize büyük bir avantaj sağlar.

Semantik makale tekniği kullanılarak hazırlanan içerikler daima alternatif kelimeler barındırdığından, her zaman sitenin daha fazla kaynakla Google sunulmasını ve kullanıcıya ulaşmasını sağlar. Kullanıcı internette arama yaptığında aradığı kelimeyi birçok versiyonda kullanabilir.

Bu durumda kullanıcı odaklı üretilen anahtar kelime öbekleri ile daha çok kullanıcıya ulaşabilir ve üst sıralarda çıkmayı garantileyebilirsiniz.

Başka bir örnek verecek olursak eğer, ‘’Makarna’’ terimi de semantik özelliğe oldukça yatkındır. Buna göre;

 • Düdüklü makarna
 • Salçalı makarna
 • Ton balıklı makarna
 • Fırında makarna
 • Domatesli makarna
 • Yoğurtlu makarna

Semantik terimin üretilmesine örnek olarak verilebilir.

Semantik Makale Giriş – Gelişme ve Sonuç Bölümü Nasıl Yazılır?

Web site içeriklerinin seo uyumlu olması gerektiğini artık hepimiz biliyoruz. Ve içeriğin giriş bölümünün mutlaka seo kriterlerini taşıması gerektiğini de. Google giriş bölümünde kullanıcıya vereceğiniz bilginin kısa bir açıklamasını ister. Sıralamayı bu doğrultuda değiştirir.

Buna göre seo uyumlu ve semantik makale içeriğinin giriş bölümü şu şekilde hazırlanmalıdır.

 1. Konunuza ait anahtar kelimenin mutlaka giriş bölümü, ilk paragrafta yer alması gerekir. Arama motoru giriş bölümünde anahtar kelimenizin ne olduğuna dikkat eder ve konunun bu doğrultuda mı hazırlandığını inceler.
 2. İçeriğinizin gelişme bölümünde ise daha çok kullanıcıya detaylı bilgi sunmanız, bilgi vermeniz ve özellikle dikkat çekici akıcılıkta ziyaretçiye okuma keyfi yaşatmanız amaçlanmalıdır. Elbette gelişme bölümünde de anahtar kelimenize yer vermeli ve arama motoruna bu kelimenin makaleyi temsil ettiğini vurgulamalısınız.
 3. Semantik makalenizin sonuç bölümünde ise kullanıcıya verdiğiniz bilgilerin kısa özetini sunmalı, anahtar kelimeniz ile makale içeriğini noktalamalısınız.

Unutmamanız gereken en önemli nokta, içeriklerinizin başlıklarınız ile uyumlu olmasıdır. Başlıklarınız da anahtar kelimelerin bulunması ve özellikle giriş bölümünde anahtar kelime kullanmanız Google algoritmalarının beğenisini kazanacak, içeriğinizi etkili ve faydalı kılacaktır.

Makalelerinizi %100 özgünlükte hazırlamanız ve asla kopya içerik kullanmamanız gerekir. Eğer bir kaynaktan faydalanıyorsanız da bunu mutlaka yazının sonuç bölümünde o sitenin linkini vererek ‘’kaynak’’ olarak belirtmelisiniz.

Anahtar kelimeleri kullanırken kusursuz bir yayılım sağlamalısınız. Anahtar kelimelerle boğulan bir içerik, algoritmalar tarafından fark edilir ve sitenizin spama uğramasına neden olur.

Semantik Makalede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Semantik makale içerikleri de seo uyumlu içerikler gibi titizlik isteyen ve uzmanlık gerektiren alandır. Semantik makale hazırlarken, hem kullanıcıyı hem de arama motorunu düşünmelisiniz. Kullanıcının ilgili kelimeler aratmasını ön görmeli ve içerikleri bu doğrultuda hazırlamalısınız. Ayrıca dikkat etmeniz gereken püf noktalar ise;

 • Semantik makale içerikleriniz de imla ve yazım kurallarına ekstra özen gösterin
 • Konuyu akıcı bir üslup ile okuyucu sıkmayacak düzeyde geliştirin
 • Anahtar kelimeleriniz her paragrafta 1 kez geçebilir, yazıyı anahtar kelimelerle boğmayın
 • Semantik terimleri anahtar kelime sayabilirsiniz
 • İçeriklerinizi minimum 600 kelime de hazırlayın. Eskiden 300 kelime sınırı olan Google, artık çok daha uzun kelimelerle hazırlanan içeriklerin faydalı olacağını düşünüyor ve bu doğrultuda sıralama sağlıyor.
 • Seo kurallarına uyun, etiket, görsel alt açıklamaları mutlaka seo uyumlu şekilde olsun.
 • İçerik pazarlama stratejisine özen gösterin. Semantik teriminin, konuya mantıksal ve bilimsel olarak yaklaştığını unutmayın.
 • Seo eklentilerinin ‘’yoast seo’’ tüm kriterlerini yeşil yapabilmek için içeriğinizi tekrar tekrar düzenlemekten kaçınmayın. Büyük bir kolaylık sağlayan eklenti talimatlarına uyum sağlayın.

 

Semantik makale nedir? Semantik makale benzer kavramların içerik içerisinde barınmasıdır. Google için yüksek önem arz eden içeriklerinizi, anahtar kelimeyi anımsatan terimler ile süslemek size büyük avantaj sağlar. Seo kurallarına hakim olan her kişi, içeriklerin hem seo uyumlu hem de semantik özellikte yazılması gerektiğini iyi bilir.

Kaliteli ve bilgilendirici bir semantik makale içeriği, sitenizin aranma sonuçlarında ilgili sayfanın yükselmesine ve başarı getirmesine olanak sağlar.