Özgün İçerik Nedir?


Özgün içerik nedir? Özgün içerik, dijital platform da daha önce herhangi bir kaynakta yayınlanmayan, arama motorları tarafından taranmayan ve indexlenmeyen içeriklerdir.

Özgün içerik, içeriğin sadece benzersiz olmasıyla ölçümlenmez. Bunun yanı sıra içeriğin kalitesi, uzunluğu, konusu ve konuyla bağlantısı, yapısı ve anlatmak istenilen düşünce gibi kriterler de özgün içerikte aranmaktadır.

Web sayfalarının seo çalışmalarında en fazla ihtiyaç duyduğu alan içeriklerdir. İçeriklerin benzersiz ve yüksek kalite de olması, hem arama motorunun değerlendirmesi hem de kullanıcının memnun olması adına hazırlanmalıdır.

Neden Özgün İçerik?

 • Ziyaretçi ve kullanıcının ilgisini çekmek
 • Ziyaretçiyi sitede tutabilmek
 • Arama motorlarının, sonuç sıralama sayfasında başarı getirmesini sağlamak
 • Organik reklam sayesinde, web sayfasının trafiğinin artması

Özgün içerik kontrolü ise makale hizmeti alan kişilerin, içeriğin orijinal olup olmadığını test etmesidir. Özgün içerik kontrolü için birçok araç bulunmaktadır. Hali hazırda aldığınız içerikleri bu araçlar ile test edebilir ve kopya olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

bu araçlardan bazılarıdır.

Özgün içerik, web sitesinin güncelliğini ve aktifliğini korumak, ziyaretçiyi siteye çekmek ve aradığı konular hakkında bilgi edinmesini sağlamak için kullanılır. Ayrıca arama motoruna verdiği bilgilerin, kaliteli ve benzersiz olduğunu ve sıralamayı bu doğrultuda hazırlamasını istediğini söylemektir.

Özgün içerik web sitelerin sadece blog kısmında olmamalıdır, sitenin tüm sayfaları bu doğrultuda hazırlanmalı ve seo uyumlu yazılmalıdır. Seo uyumlu olmayan, özgün içerikler eğer sitenin yüksek bir otoritesi yoksa, sonuç sayfalarında geri planda kalmasına neden olacaktır.

Sitenizin otoritesini yükseltmek, daha geniş kitlelere ulaşmak ve site trafiğini içerikleriniz ile sağlamak istiyorsanız, tüm yazılarınızın seo uyumlu ve özgün şekilde hazırlanması gerekir.

Arama motorları sitenizi incelerken, verdiğiniz bilgilerin doğruluğu, başlık ve içeriklerinizin uyumu, rakiplerinizin hazırladığı benzer içeriklerle eşleştirmesini yapar. Bu durumda öne geçmeniz için içeriklerinizin diğerlerinden daha kaliteli ve verimli olması gerekir.

Ayrıca siteniz de farklı bir kaynaktan bir yazı paylaşırsanız eğer yapabileceğiniz alternatif bir seçenekte var. Yayınladığınız yazının altına sitenin kaynak olduğunu belirttiğiniz bir URL, paylaştığınız içeriğin kopya olmadığını, kaynak olarak kullandığınızı göstermektedir.

Buda arama motorlarının hoşuna gidecek ve başka bir URL’yi referans olarak gösterdiğiniz için değer kazandıracaktır.

Özgün İçerik Nedir? Nasıl Yazılır?

Özgün içerik nedir? Biraz bilgi sahibi olduysanız, şimdi de özgün içerik nasıl yazılır? Nelere dikkat edilmelidir, inceleyelim.

 • Kullanıcıya daima bilgi sunun
 • Farklı kaynaklardan daha geniş çaplı içerikler oluşturun
 • Yöntem ve metotlarla yeni düşünceler üretin, ekleyin
 • Araştırma yapın, içeriğiniz hakkında oluşturulmuş yazıları inceleyin, daha iyisini hazırlayın
 • Konuyu her açıdan ele alın, tüm teknik ve detayları yazmaktan çekinmeyin
 • Akıcı ve aydınlatıcı bir üslup kullanın, okuyucuyu sıkmayın
 • Dikkat çekici tasarım da görseller kullanın

Özgün içerik püf noktalarından birisi de, paragraflarınızdır. Okuyucu yazınıza ulaştığında önce şöyle bir göz gezdirecektir. Paragraflarınızın başladığı anahtar kelimeler, okuyucunun aradığı içerik olduğunu, ona hissettirmeli.

İçeriği elinizden geldiğince maddeleyin, liste içerik kullanmak hem okuyucuya yarar sağlar hem de okurken bilgi edindiğini düşündürür.

Seo uyumlu ve özgün içerik yazım kuralları hakkında blogları takip edebilirsiniz. Bu sayede kendinizi geliştirebilir ve kaliteli içerikleri üretebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir