Evergreen İçerik Nedir? Nasıl Oluşturulur?


Evergreen içerik nedir? Kalıcı içerik nasıl oluşturulur?

Evergreen content, zamana duyarlı olmayan, eskimeyen, bilginin her daim taze kalabildiği, okuyucunun aradığını bulabildiği ve tatmin olduğu, öğrenmesi gereken bilginin temelinden başlayarak, sonuca varana kadar belirli aralıklarda dahi aynı bilgiye, hatta daha da gelişebilir şekliyle ulaşılabilmesine evergreen içerik denir.

Evergreen içeriğin genel konseptinde, nasıl yapılır? Nedir? Sorular – cevaplar ve tanımlamalar yer almalıdır.

Seo kuramının gelişmesiyle birlikte içeriğin kral olarak adlandırıldığı web platformunda, sayfa sahiplerinin, sadece seo uyumlu içerik üreterek başarı elde edebildiklerini de görmekteyiz. Ancak rekabetin böylesi yoğun olduğu ve yazının gücünü kullanan web sayfalarının, yeni bir şeyler yapmak ve rakiplerinin önüne geçme çabasında başarı sağlamak istediği de aşikar.  

Tam da bu nokta da hayatımıza giren, aslında uzun yıllardır var olsa da pek bilinmeyen Evergreen içerik, profesyonel şekilde hayata geçirildiğinde, oldukça verimli sonuçları da beraberinde getirebilmektedir.

Elbette diğer içerikler gibi Evergreen içeriklerinde altın kuralı Seo uyumlu olması şartıdır. Arama motorunun bir yazıyı yada herhangi bir içeriği tanıması için, onun istediği kriterleri yerine getirmiş olması gerekmektedir.

Nasıl ki insan tanıdığı birini uzakta gördüyse ve tanıdığı için de hemen onun, o olduğunu anlayabildiyse, arama motoru da yazınızı tanımak isteyecektir. Bu tanımlama ise size sunulan seo kriterleri ile mümkündür.

Anahtar kelimeleriniz, görsel açıklamalarınız, yazı içeriğinin başlıkla uyumlu olması, bilinen birkaç kriterdir.

Arama motoru mantığını kavrayan ve ona istediğini sunma da yeterli bilgiye sahip bir içerik, yolda karşılaştığınız bir tanıdığınız kadar, yakın ve tanıdık gelir.

Arama motoru da ben bunu bir yerlerden tanıyorum edasıyla içeriği ziyaret eder ve evet tanıyormuşum diyerek, sıralamanızı belirler. Yakından tanımak için her şeyi onun istediği gibi vermelisiniz, uzaktan tanıdık olmak içinse, her şeyi tam veremeden, kısmen yerine getirmiş olarak verebilirsiniz.

Ama sonuç olarak Arama motorunun sizi tanıması için kendinizi ona tanıtmalısınız.

Evergreen Content  – Ölümsüz İçerikler  

Evergreen content – ölümsüz içerikler, okuyucunun devamlı okuyabileceği şekilde hazırlanmalıdır. Bu bir yemek tarifi olabilir. Bilindik bir musakka tarifi, evergreen içeriktir. Çünkü okuyucuya mutlaka ulaşacak, hep taze kalacak ve kaç yıl geçerse geçsin aranabilecek bir içeriktir.

Nasıl yapılır sorusunun cevabı olabilen, yemek tarifleri hakkında bir içerik Evergreen içeriğe örnektir. Yada wikipedia’da bilinen kişilerin hayatı veya tarihte bugün, bilim, coğrafya ve fizik konularında derlenen içeriklerin tümü de ölümsüz içeriklerdir.

Güncelliği her daim olabilen içerikler, okuyucular tarafından hangi zaman diliminde olursa olsun araştırılıp, okunabilir. Bu Sultan Süleyman’ın hayatı da olabilir, Seo’nun tanımı da olabilir.

Evergreen İçerik İçin Kategoriler

  • X Kişisinin Hayatı, Biyografisi
  • Ansiklopedi İçerikleri Taşıyan Bilgiler
  • Nedir? Sorusunun cevabı
  • Nasıl Yapılır? Sorusunun cevabı
  • Tanımlamalar, ‘’Seo kriterleri gibi’’
  • Terimler

Bundan X yıl öncesinde var olan herhangi bir insanın biyografisini hala araştırma gereği duyabiliyor ve bu kaynağa dijital platformda ulaşabiliyorsak, bu bir Evergreen Contenttir.

Ya da şimdilerde pek kullanılmayan ama zamanın da hepimizin evlerinde bulunan o çok değerli Meydan Larousse ansiklopedilerinin içerisinde yer alan değerli bilgiler, bize nedir yada nasıl yapılır sorusunun cevabını verebilmektedir. Sadece dijital olarak bakmadan ansiklopedinin de bir evergreen içerik olduğunu unutmayalım.

Web sayfaları için de evergreen içerikler üretmek elbette büyük bir avantaj sağlar. Seo nedir? Web tasarım nedir? Blog nedir? Makale nedir? Yada verdiğiniz hizmetlerle birlikte harika blog yazılarını Evergreen içerikler ile donatabilirsiniz. Petek temizliği nasıl yapılır? Çatı aktarma nedir? Bali masajı nasıl uygulanır? Gibi örnekleri verebiliriz.

Arama motorunda barınan içeriklerin seo uyumlu olması, elbette ki başlı başına bir alandır ve kriterdir. Ancak hem seo uyumlu hem de varlığını her daim koruyabilen evergreen içeriklerin birbiri ile entegre edilmesi de muhteşem sonuçlar doğuracaktır.

Evergreen içerik nedir? Kalıcı içerik nasıl oluşturulur? Hakkında sanırım fikir sahibi olabildiniz. Evergreen içeriklerinizi oluştururken, kullanıcının sizi bulabilmesini sağlayacak ve içeriğinizle harika bir uyum içerisinde olacak başlıklar kullanmaya özen gösterin.

Sonuç: Bu hazırladığım makale de evergreen içeriğe bir örnektir. Evergreen içerik nedir? diye araştırma yapan kişiler için daima taze kalacaktır. Zaman zaman güncellenebilir olması, ancak temelinin, konunun içeriğini bozmaması kaidesiyle düzenlenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir